Fiskus naciąga nowe przepisy, żeby dostać daninę
Dla zastosowania po 1 stycznia 2022 r. zwolnienia z podatku u źródła przy wypłacie dywidendy nie jest konieczne posiadanie statusu rzeczywistego właściciela po stronie odbiorcy takiej płatności.
Sprawa dotyczyła polskiej spółki kapitałowej, należącej do grupy kapitałowej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że działalność grupy obejmuje przede wszystkim produkcję i sprzedaż kompletnych rozwiązań oraz systemów do filtracji powietrza lub odpylania do zastosowań komercyjnych i przemysłowych. Z opisu wynikało ponadto, że od co najmniej 2 lat właścicielem 100 proc. udziałów spółki nieprzerwanie jest firma niemiecka podlegająca w Niemczech opodatkowaniu od całości swoich dochodów. Firma niemiecka to spółka holdingowa, która nie prowadzi działalności operacyjnej. Pełni w grupie funkcję spółki-matki dla firm zależnych, czerpiąc przychody z posiadanych w nich udziałów.
Polska podatniczka wskazała, że w przyszłości dokonywać wypłat dywidend na rzecz firmy-matki. Kwota ta nie będzie przekraczać w danym roku podatkowym 2 mln zł.
Wątpliwości spółki miały związek ze zmianą przepisów o CIT obowiązującą od 1 stycznia 2022 r. Dlatego ponownie chciała się upewnić, że wypłacając dywidendę na rzecz niemieckiej-matki może zastosować zwolnienie z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, niezależnie od tego czy ta będzie rzeczywistym jej właścicielem.
Fiskus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta